A telek kiválasztása
A telek kiválasztásánál sokkal több szempontot kell figyelembe vennünk, mint azt elsőre gondolnánk…
Rögtön az elején egy megjegyzés: ebben a cikkben nem szeretnék ilyen szempontokat felemlegetni, hogy zajos/csendes, megközelíthetőség, iskola/óvoda/bolt, stb. van-e a közelben. Ezt mindenki saját szempontjai és jól felfogott érdekei szerint általában figyelmbe is veszi. Jelen cikkben inkább a tervezés és kivitelezés kérdéseit próbálom nagyító alá venni.
Először is el kell döntenünk mire szeretnénk használni a leendő épületünket.
Lokáció
Minden településnek létezik egy település rendezési terve. Ebben meghatározták, hogy az egyes területek ipari, vagy lakó övezetek, esetleg vegyes rendeltetésű településrészek. Ezeken a területeken a rendezési terv előírja, hogy pontosan mit is szabad építeni (tornyos, szuterínes, zártsorú, szabadon álló épület, stb.). Amennyiben már egy beépített környezetben építkeznénk nagyjából látszik mit szabad, de a telek megvétele előtt előzetesen mindíg konzultáljunk egy szakemberrel (építész, vagy az önkormányzat kollégái), nehogy később derüljön ki, hogy a megálmodott épületünket azon a telket nem, vagy nem abban a formában lehet megépíteni. Itt fontos lehet még az épület tájolása, hiszen nem túl szerencsés, ha a tervezett szobák északi irányba néznek (pl. oldalhatáron álló beépítési lehetőségnél a szomszéd felé nem nyílhatnak nagyobb méretű ablakok).
Közmű ellátottság
Fontos szempont még a telek közmű ellátottsága, hiszen súlyos százezrekbe fájhat, ha akár csak az út túloldaláról (útfelbontás, közmű kiváltások, stb.) kell bekötni a szükséges vezetéket. Számoljunk azzal is, hogy ez időben elhúzódhat és az építkezéshez is szükség lesz már – legalább ideiglenes jelleggel – áramra, vízre, ezért célszerű a telek vásárlását követően azonnal megrendelni a szolgáltatótól a szükséges közmű beállásokat (amennyiben nem összközművesített még a kiválasztott telek).
Domborzati viszonyok
Sokszor a szép kilátás egy hegyoldalról igen vonzó lehet, de vegyük számításba, hogy egy domboldalba a ház alapozása, vízelvezetése, a környező terület kialakítása (pl. támfalak, lépcsők építése) extra kialakítást kíván, ami adott esetben sok millió forinttal megemelheti a költségeinket.
Altalaj viszonyok
Nem mindegy milyen geológiai adottságokat találunk, hiszen ettől függ majd a kiválasztható alapozási mód. Ha a teherbíró talaj mélyen a felszín alatt van az szintén drága mulattság lehet a telek vásárlónak.